טיפול בגברים - נמרוד בלוג

ליווי זוגות והדרכת הורים

ליווי זוגות
זוגות רבים מגיעים אליי אחרי תהליכים מעייפים ומתסכלים של ללמוד איך להכיל אחד את השניה, לתת מענה לצרכי האחר, "לראות" את האחר, לתרגל תקשורת מקרבת ולרפא את פצעי הילדות של בן או בת הזוג. כלומר כל התהליך הטיפולי מוקדש לאיך הקשר הזוגי צריך להשלים ולרפא חסכים של בן או בת הזוג בילדותם.
לדעתי זו טעות גדולה שמובילה בעיקר לביזבוז זמן, משאבים ואנרגיה והכי גרוע כמעט ולא מסייעת
הדרך שאני מציע היא שונה מאוד – בני זוג צריכים קודם על לדאוג לצרכים של עצמם, להפסיק לרצות את האחר, להפסיק לתמרן את אחרים ולהפיסק לאפשר לאחרים לתמרן אותם, להצליח לווסת את עצמם בעצמם ולומר מה הם רצונותיהם ומה הם כלל לא רוצים.
הדרך הזו נקראת "מובחנות". מובחנות היא היכולת לדאוג לעצמי, לרצונותי בתוך קשר עם האחר שגם הוא דואג לרצונותיו וצרכיו. לאוזן בלתי מיומנת זה עלול להישמע כשני אנשים אגואיסטים אך הניסיון מראה שדווקא שבני זוג דואגים כל אחד לעצמו, אומרים מה הם זקוקים, מגדלים את הערך העצמי שלהם, מווסתים את עצמם – ככה נוצרת זוגיות בריאה וטובה. 

 

 

לאילו הורים אני יכול לעזור?

בעבר, ההורות התקיימה במודל אב – מה הילד יכול לתרום למשפחה, לקהילה ולמדינה בה חי. הייתה התייחסות מועטת לצרכיו של הילד. זה לא התאים.

במודל דגם אם ההתייחסות התהפכה ושאלה – "מה אנחנו כהורים נוכל לתרום ולתת לילד". זה גם לא עבד כי ניסו לחסוך מהילד קושי והתמודדות ולספק לו רק חוויות "טובות" וקלות. זה גם לא עבד.
בסוג ההדרכה שאני מציע, ההורה משמש כמצפן ומורה דרך עבור הילד אך עם שינוי גדול אחד: צרכיו, רצונותיו וערכיו של ההורה באים ונלקחים בחשבון.

אני מאמין שלילדים יש זכויות וחובות בבית בו הם גרים:
זכויות – לקבל אוכל, ביגוד ומחסה, להיות נאהבים ומוגנים ולהיספר כשווים, מועילים ותורמים בבית,
ומוזמנים להביע את רצונותיהם ודעתם.

חובות – לעזור במטלות הבית בהתאם ליכלתם, להעסיק את עצמם, להתחשב ברצונות וצרכי אחרים, למצוא מסגרת ותכלית למהלך היום ועוד…

בפגישות הדרכת הורים, אתם ואני נמצא את הדרך הנכונה לכם לתמוך ולסייע לילדכם. נבדוק מה הם הערכים והרצונות שלכם כמובילי ומנחי הבית והמשפחה ונבדוק כיצד אתם מעבירים מסרים לעצמכם, לבני\בנות הזוג ולילדים.

דילוג לתוכן